GHID PENTRU UTILIZAREA GHISEULUI.RO PRIVIND PLATA TAXELOR ÎN REGIM ONLINE

1) Pentru câmpul „Tipul persoanei" - bifați „Persoana fizică";
2) Pentru câmpul „Județ" - bifați „Iași";
3) Pentru câmpul „Tipul instituției" - bifați „Impozite și taxe locale";
4) Pentru câmpul „Instituție"- bifați „Costuleni IS", apoi va apărea o listă cu tipuri de taxe, iar dvs. selectați tipul de taxă ce doriți să o achitați. Pentru amenzi scrieți în caseta de mai jos seria și numărul procesului verbal.
5) Pentru câmpul „Sumă" scrieți suma ce doriți să o achitați;
6) În următorul câmp scrieți CNP-ul dvs.;
7) Pentru câmpul „CNP al persoanei pentru care se face plata" scrieți CNP-ul persoanei pentru care efectuați plata sau din nou CNP-ul dvs. dacă faceți plata în nume propriu;
8) Pentru câmpul „Nume și prenume/ Denumire PFA" scrieți numele dvs.;
9) Pentru câmpul „Adresă poștală" scrieți adresa de domiciliu pentru plata efectuată, de exemplu: sat Costuleni, comuna Costuleni, județul Iași;
10) Pentru câmpul „Email" scrieți email-ul dvs. pentru a primi confirmarea de plată;
11) Introduceți codul ce apare în caseta de jos (o înșiruire de litere și cifre după caz);
12) Bifați „Aprob plata și sunt de acord cu termenii și condițiile de utilizare";
13) La final apăsați butonul „PLĂTEȘTE".

Pentru persoanele juridice:
1) Pentru câmpul „Tipul persoanei"- bifați „Persoană juridică";
2) Pentru câmpul „Județ"- bifați „Iași";
3) Pentru câmpul „Tipul Instituției" - bifați „Impozite și taxe locale";
4) Pentru câmpul „Instituție" - bifați „Costuleni IS", apoi va apărea o listă cu tipuri de taxe ce vizează persoanele juridice, iar dvs. selectați tipul de taxă ce doriți să o achitați. Pentru amenzi scrieți în caseta de mai jos seria și numărul procesului verbal.
5) Pentru câmpul „Sumă" scrieți suma ce doriți să o achitați;
6) În următorul câmp scrieți CNP-ul persoanei autorizate sau CUI-ul societății;
7) Pentru câmpul „CUI PJ plătitor" scrieți CUI societate;
8) Pentru câmpul „Denumire PJ" scrieți denumirea societății sau numele persoanei juridice
9) Pentru câmpul „Adresă poștală" scrieți adresa în care este înregistrată societatea pentru plata efectuată, de exemplu: sat Costuleni, comuna Costuleni, județul Iași;
10) Pentru câmpul „Email" scrieți email-ul dvs. sau al societății pentru a primi confirmarea de plată;
13) La final apăsați butonul „PLĂTEȘTE".