Formulare

Mos Vasile Nechita, Cetatean De Onoare al Comunei Costuleni

Mos Vasile Nechita Cetatean Cetatean De Onoare al Comunei Costuleni

Primarul Comunei Costuleni dl. Mirica Dodan, impreuna cu Consiliul Local Costuleni au hotarat prin HCL 9/2019 oferirea titlului ,,CETATEAN DE ONOARE AL COMUNEI COSTULENI,, lui Nechita Vasile veteran de razboi ajuns la varsta de 100 de ani.
   Cu ochii blanzi peste care au cernut ani multi si grei, pe mosul Nechita l-am gasit in camaruta sa micuta,pe peretii careia se afla la loc de cinste tricolorul,dovada ca isi cinsteste tara si acum asa cum a facut-o atunci cand a luptat pe frontul de la Cotul Donului.
  El, mosul Nechita s-a deschis ca o enciclopedie si a inceput sa ne povesteasca cursiv si cu luciditate,prin cate greutati a trecut in timpurile acelea grele: ,, Pe 21 iulie 1941 am plecat spre front.
Pe front era iadul…am mers pe jos mii de kilometri,am facut foame,am stat nemancat si nebaut sase zile,,.
Cu vocea lui blanda si calda ,parca ne transpunea in aceea vreme. Parca traiam acum in present ceea ce  el a trait de mult si totusi a invins ceea ce  pentru noi pare imposibil.