Bine aţi venit!

Sediul nou Primaria Costuleni

Comuna Costuleni este situata in partea de sud-est a judetului Iasi, la o distanta de 23 km de municipiul Iasi, pe soseaua Iasi-Raducaneni-Husi. Se invecineaza cu urmatoarele comune:

• Comarna la nord;
• Prisacani la est, nord-est;
• Raducaneni la sud-est;
• Ciortesti la sud;
• Schitu Duca la vest.

Cu o suprafata de 70,11 km2, Costulenii se incadreaza intre comunele mijlocii ale judetului Iasi si cuprinde satele: Costuleni, Covasna, Cozia si Hilita, avand aceasta organizare administrativ-teritoriala din anul 1968. Comuna numara 4.750 de locuitori si peste 1.900 de gospodarii.

Din punct de vedere geologic, teritoriul comunei Costuleni este situat in partea centrala sud-estica a Platformei Moldovenesti, reflectand intregul ansamblu structural in care se incadreaza.

Un relief variat, cu dealuri, platouri si vai, o clima temperata, care a contribuit la formarea unei mari varietati de soluri, unele foarte fertile, o retea hidrografica bogata, o vegetatie si o fauna variate toate acestea au oferit si ofera conditii favorabile dezvoltarii societatii umane.

Cercetarile arheologice arata ca pe acest teritoriu viata omeneasca a avut continuitate, inca din paleoliticul superior. Primele atestari documentare ale satelor din Costuleni apar in secolul al XIV-lea.