Satele comunei: Costuleni

Costuleni

Situat pe drumul national DN 28 Iasi-Albita, satul Costuleni a fost stabilit centru de comuna, celelalte localitati fiind situate la distante relativ egale de Costuleni (5 km). Satul a avut, de-a lungul timpului, mai multe denumiri: Rotari (1772), Costuleni-Rotari (1803, 1816), Costulenii de la Lunca sau Costulenii din Lunca (1795), precum si alte variante.

Localitatea este asezata in partea dreapta a raului Jijia, pe valea paraului Covasna, sub poalele dealului Marcociu. A aparut pe suprafata mosiilor vecine Costuleni si Caucesti, care faceau parte din Branistea Domneasca. Printr-un uric din anul 1605, domnitorul Ieremia Movila daruieste mosia Costuleni Mitropoliei Sucevei si mosia Caucesti Episcopiei de Roman, ambele in tinutul Iesilor, foste mosii domnesti.

Prima mentiune a satului Costuleni apare intr-un act dat de domnitorul Stefan Voievod, in anul 1661, prin care se intarea un schimb: mitropolitul ... da satul Caucesti pe Prut, tinutul Iasi, aflat in acelasi hotar cu Costuleni .... Satul a aparut pe malul drept al Prutului, intinzandu-se pana la Jijia si dincoace de aceasta, fapt dovedit intr-un uric din anul 1708, dat de domnitorul Mihai Racovita. Probabil din cauza inundatiilor, locuitorii Costulenilor au plecat, unii spre dealurile din coasta Jijiei, intemeind satul Rotari, denumit si Costuleni-Rotari, altii trecand pe malul stang al Prutului si intemeind pe dealurile din apropiere un sat cu aceeasi denumire, Costuleni, care exista si astazi.

Din punct de vedere administrativ, Costulenii au facut parte din tinutul (districtul, judetul) Iasi, ocolul Braniste, cu exceptia unei scurte perioade (1912-1930), cand apare la Plasa Codru. A fost mai intai proprietatea Mitropoliei, iar din cea de-a doua jumatate a secolului al XIX-lea il gasim in proprietatea statului. A fost un sat instarit, cu loc de hrana, aratura, vii, fanete, pasuni. In anul 1888, la 153 de familii erau 1.756 capete de animale (vite, oi, cai, porci), pe la 1864 exista si un iarmaroc, la Movila. Satul a vut mori, biserica, scoala, pravalii.